Přejít na obsah

J0hn R.

Software, foto, filmy, společnost, turistika

Archiv

Šťítky: Linux

Opera – tento internetový prohlížeč používám už 10let, takže pokud musím pracovat s nějakým jiným prohlížečem tak u toho dost trpím. Bohužel je to jedna z aplikací co není ve zdrojích Ubuntu. Nicméně stačí ze stránek Opery (http://www.opera.com/download/) stáhnout instalační balíček a ten otevřít (spustit) v Centru softwaru. Pokud by byl problém stačí spustit Terminál a napsat: sudo dpkg -i /adresakdemátebalíčekuložený/jmenobalíčku.deb
Nainstalováním se Vám zároveň do zdrojů softwaru přidal i zdroj Opery, takže další aktualizace již probíhají automaticky.
Používám službu Opera link, takže synchronizace záložek, poznámek, osobní lišty, atd. je automatická, stačí se přihlásit. Dále doinstalovávám Rozšíření (Extension) „SaveFrom.net helper“, „Opera AdBlock“ a „Download Media Bar“ (škoda, že nejdou také synchronizovat přes Opera link).

Ještě v Opeře zkontroluji zda je funkční Flash (podrobnosti o něm zjistíte zadáním opera:plugins do adresního řádku). Jestli jste při instalaci Xubuntu zadali i instalaci nesvobodného softwaru, měl by Flash fungovat. Pokud se Vám stává, že při spuštění flash videí ve více listech se Vám po zavření jednoho ostatní zaseknou (zůstane tam jen bílý obdélník) doporučuji klinout pravým na video, dát nastavení a zrušit Hardwarovou akceleraci, mělo by to pomoci (tohle to dělá i pod Windows XP a žádný vliv na výkon jsem nepozoroval).

V Nastavení na kartě Pokročilé volby v části Programy přidávám protokol Apt (jako protokol uveďte apt a nastavte Otevřít jinou aplikací na apturl). „AptURL neboli protokol Apt je zajímavá možnost jak instalovat software přímo z webového prohlížeče. Pro instalaci stačí kliknout na speciální odkaz apt://nazev_baliku – prohlížeč pak předá požadavek správci balíků a ten vybraný balík nabídne k instalaci.“ (citace z (http://wiki.ubuntu.cz) )

 

Krusader (apt://krusader) – jde o dvoupanelového správce souborů ve stylu Total Commanderu (jeho kvalit bohužel nedosahuje, ale velmi se jim přibližuje). Primárně je určen pro prostředí KDE, takže si k sobě potřebuje dotáhnout dost KDE knihoven, nicméně pokud se dobře nastaví, pokračovat ve čtení …

První zážitky s Linuxem jsem měl před několika roky. Zachtělo se mi trochu si rozšířit obzory tak jsme se rozhodl nainstalovat si ke svým Windows XP některou z distribucí Linuxu. Jako člověk odkojený MS Windows jsem chtěl něco jednoduchého, uživatelsky přívětivého a v češtině. To zredukovalo výběr na Fedoru a Ubuntu. Obojí jsem vyzkoušel a jelikož Fedora měla nějaký problém s mojí grafickou kartou skončil jsem u Ubuntu. Překvapením pro mě byla rychlost instalace a připravenost pro základní užívání okamžitě po instalaci. Dokonce i to že jsem Ubuntu instaloval na stejný disk jako Windows z čehož jsem měl trochu strach se obešlo bez problémů a Windows to přežili ve zdraví. Pro komfortnější používání stačilo trochu si pročíst http://wiki.ubuntu.cz a rady aplikovat. Ubuntu jsem požíval asi měsíc, pak vyšla nějaká hra co mě zaujala takže jsem pouštěl jen Windows. Časem došlo i k formátování celého disku a na Linux jsem na několik let zapomněl. K návratu zpět k Linuxu jsem se rozhodl letos v září ……
Čím začít?
Pokud by jste chtěli přejít na Linux natrvalo a od MS Windows se úplně odstřihnout pak první věc na které by jste se měli zamyslet je „Opravdu to chci udělat?“ a pročíst si články jako:  Linux nejsou jiná windows nebo Linux je jako motorka, Windows jsou jako auto. Můj osobní názor je že Linux je ideální pro dvě skupiny uživatelů: . pokračovat ve čtení …