Rád cestuji, ale bohužel nemám vždy štěstí na počasí, když pak procházím fotografie co jsem nafotil na svůj stařičký kompakt Nikon Coolpix 3100, tak jsou nevýrazné, bez jasných barev. Proto jsem hledal na internetu návody jak fotografii zlepšit. A kdo hledá najde. Na úpravu fotek používám portable verzi Gimpu 2.6.7.

Pro tenhle ukázkový příklad jsem originální fotografii zmenšil na rozměr 1024×768.

Takže tady je fotka se kterou začneme:

Jak vidíte není to žádná sláva. První krok co provedeme je vyvážení bílé. To zvládne Gimp automaticky.  Barvy – Automaticky – Vyvážení bílé.

Teď jsem dostali fotografii kde barvy jsou vyvážené, ale nevýrazné:

Klávesovou zkratkou Ctrl+L nebo z menu: Windows –  Dockable dialogs – Vrstvy, si zobrazíme okno s vrstvami. Zatím tam máme jednu viditelno vrstvu nazvanou Pozadí. Přes pravé tlačítko dáme 2x duplikovat vrstvu. Tím jsme získali 3 vrstvy. Vypneme zobrazování horní vrstvy a začneme editovat prostřední vrstvu.  Z menu zapneme Barvy – Křivky a prohneme křivku směrem dolů. Tím získáme tmavší obrázek u kterého všal lépe vynikne dříve nevýrazná obloha:

Teď přidáme masku vrstvy (pravé tlačítko, Přidat masku vrstvy) a z výběru vybereme „Kopie vrstvy v odstínech šedi“.

Označíme si masku vrstvy a dáme z menu Barvy – Práh a dáme ho na nějakých 150-255 (záleží na tvaru histogramu)

Necháme označenou Masku a dáme z menu Filtry – Rozostření – Gaussovské rozostření, poloměr rozostření jsem dal 100

To samé provedeme s horní vrstvou, jenže Křivku ohneme nahoru a Práh na Masce dáme nějakých 0-100.

A zde je výsledek:

Je možné si samozřejmě více pohrát s nastavením Křivek, Práhu a Rozostření abychom dostali co nejlepší výsledky, ale tohle je jen ukázka principu jak fotografii upravit. Ideální je tahle úprava i na fotky kde je ostré světlo a kde jsou některá místa přesvětlená a některá moc tmavá.

Této úpravě se také říká falešný HDR , protože do fotky dostaneme barvy a kontury objektů které by jinak nebyli vidět, ale požijeme pro to jen jednu fotografii.  Pravé HDR se od tohohle liší tím, že máme 3 reálné fotografie stejného místa (nejlépe focené ze stativu), jednu s normální expozicí, jednu přeexponovanou (pro vykreslení míst které jsou na normální fotografii tmavé) a jednu podexponovanou (pro vykreslení míst na normální fotografii přepálených nebo nevýrazných, např. obloha). Jinak postup už je pak stejný, jen do každé vrstvy vložíme reálnou fotografii. Dospod s normální expozicí, nad ni podxeponovanou a nahoru přexeponovanou. Samozřejmě můžeme vynechat úpravu křivek. Co nám práci zkomplikuje je,  že ani při použití stativu se nevyhneme drobným odchylkám mezi fotkami a je třeba je na sebe ručně „dopasovat“.  Výsledky pak ale stojí za to.

Pokud jsem napsal něco špatně nebo nepřesně tak mě opravte, o tuhle problematiku se zajímám asi  3 dny tak jsem do toho ješte moc neproniknul.

Edit:

Fotka co jsem použil neukazuje jak velkých rozdílů je možné mezi originálem  a upravenou fotkou dosáhnout. Proto doplňuji ještě nějaké ukázky.

[nggallery id=2]

Doporučte tento článek ostatním
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Bookmarky.cz
  • Live
  • Jagg
  • Linkuj
  • Mediablog
  • Topodkazy
  • Topčlánky
  • Vybrali.sme