Přejít na obsah

J0hn R.

Software, foto, filmy, společnost, turistika

Archiv

Rubrika: CESTOVÁNÍ

Pokud jste příznivci turistiky rád bych Vás pozval na svoje příspěvky na serveru turistika.cz. Server je hojně navštěvovaný a jako ideální se mi jeví možnost, kromě textu popisujícího zážitky a fotek, zadat i přímo prošlou trasu buď na mapě nebo importem z GPX. Ke každému bodu trasy jdou psát poznámky, označit povrch stezky a barvu turistické značky (pokud po ní jdete). Ve finále pak vyjedou informace o vzdálenostech a výškový profil prošlé trasy.

Zatím jsem přidal  3 příspěvky. Všechny se týkají naučných stezek, takže tam naleznete i přesná místa umístění jednotlivých informačních panelů i jejich fotografie.

Riegrova  a Kamenického stezka: http://www.turistika.cz/trasy/riegrova-a-kamenickeho-stezka

Naučná stezka „Po stopách Františka Malocha“: http://www.turistika.cz/trasy/naucna-stezka-po-stopach-frantiska-malocha

Naučná lesnická stezka Zábělá: http://www.turistika.cz/trasy/naucna-lesnicka-stezka-zabela

Chotěšov - plánek kanalizačních chodeb

Chotěšov - plánek kanalizačních chodeb

Dostal jsem nabídku podívat se do jinak nepřístupného podzemí kláštera Chotěšov. Průvodce nás nejprve lehce seznámil s historií kláštera, ukázal některé běžně přístupné prostory jako gotické sklepy a konvent a pak jsme se dostali k hlavnímu bodu naší návštěvy – podzemí. V tomto případě jde hlavně o kanalizační a vodovodní chodby.

Do první části jsme se dostali přímo z hlavní budovy kde jsme sestoupili do jedné ze dvou sklepních komor (A) (viz. plán). Komora je kolem deseti metrů dlouhá, osmi metrů vysoká a pěti široká. Jedná se o součást 300 let starého kanalizačního systému, který bez jakékoliv údržby funguje dodnes (z vyjímkou odklizení umělých závalů po vojácích). Jelikož se kanály proplachovali jen přirozeně při deštích nebo několikrát do roka vodou přivedenou z rybníčka před konventem, měli i promyšlený systém odvětrávání, který zabraňoval zápachu proniknout do areálu kláštera (B). . pokračovat ve čtení …