Přejít na obsah

J0hn R.

Software, foto, filmy, společnost, turistika

Archiv

Šťítky: opera

Opera – tento internetový prohlížeč používám už 10let, takže pokud musím pracovat s nějakým jiným prohlížečem tak u toho dost trpím. Bohužel je to jedna z aplikací co není ve zdrojích Ubuntu. Nicméně stačí ze stránek Opery (http://www.opera.com/download/) stáhnout instalační balíček a ten otevřít (spustit) v Centru softwaru. Pokud by byl problém stačí spustit Terminál a napsat: sudo dpkg -i /adresakdemátebalíčekuložený/jmenobalíčku.deb
Nainstalováním se Vám zároveň do zdrojů softwaru přidal i zdroj Opery, takže další aktualizace již probíhají automaticky.
Používám službu Opera link, takže synchronizace záložek, poznámek, osobní lišty, atd. je automatická, stačí se přihlásit. Dále doinstalovávám Rozšíření (Extension) „SaveFrom.net helper“, „Opera AdBlock“ a „Download Media Bar“ (škoda, že nejdou také synchronizovat přes Opera link).

Ještě v Opeře zkontroluji zda je funkční Flash (podrobnosti o něm zjistíte zadáním opera:plugins do adresního řádku). Jestli jste při instalaci Xubuntu zadali i instalaci nesvobodného softwaru, měl by Flash fungovat. Pokud se Vám stává, že při spuštění flash videí ve více listech se Vám po zavření jednoho ostatní zaseknou (zůstane tam jen bílý obdélník) doporučuji klinout pravým na video, dát nastavení a zrušit Hardwarovou akceleraci, mělo by to pomoci (tohle to dělá i pod Windows XP a žádný vliv na výkon jsem nepozoroval).

V Nastavení na kartě Pokročilé volby v části Programy přidávám protokol Apt (jako protokol uveďte apt a nastavte Otevřít jinou aplikací na apturl). „AptURL neboli protokol Apt je zajímavá možnost jak instalovat software přímo z webového prohlížeče. Pro instalaci stačí kliknout na speciální odkaz apt://nazev_baliku – prohlížeč pak předá požadavek správci balíků a ten vybraný balík nabídne k instalaci.“ (citace z (http://wiki.ubuntu.cz) )

 

Krusader (apt://krusader) – jde o dvoupanelového správce souborů ve stylu Total Commanderu (jeho kvalit bohužel nedosahuje, ale velmi se jim přibližuje). Primárně je určen pro prostředí KDE, takže si k sobě potřebuje dotáhnout dost KDE knihoven, nicméně pokud se dobře nastaví, pokračovat ve čtení …

Operační systém:

Windows XP (SP3) – někdy v daleké budoucnosti asi přejdu na 64bitový Windows 7

Ubuntu – chvíli jsem koketoval s Linuxem, fungovalo v něm vše co ve Windows kromě her, nicméně nějak nebyl důvod ho používat, takže ho mám jen jako alternativu kdyby se ve Widlích něco pos**lo.

Ochrana PC:

Comodo internet security – free software, kombinace firewallu a antiviru – antivir průměrné kvality, ale firewall je dlohodobě vyhodnocovám v různých testech jako jeden z nejlepších, jen si to chce dát trochu práce ho nastavit k obrazu svému.

Internetový prohlížeč:

Opera – používám ji už asi 6 let a zatím jsem neměl důvod přecházet na něco jiného. Je rychlá spolehlivá, obsahuje Turbo (pro pomalé připojení k internetu), Unite (ideální způsob sdílení souborů),  a spoustu dalších vychytávek které ostatní prohlížeče jen kopírují.

Multimédia:

FFDshow + Matroska splitter – náhrada kodek packů co vám jen zasviní systém a tlučou se navzájem.

MPC Homecinema – jednoduchý, rychlý, nenáročný, free program pro přehrávání videa.

VLC Player – pokud mi video nespustí MPC tak tohle zaručeně ano.

Gimp – free, multiplatformový grafický rastrový editor. Používám ho k nejrůznějším úpravám fotek.

Ostatní:

7zip – asi nejlepší komprimační program, umí vše co ostatní, ale dělá to lépe, rychleji, a s menšími nároky než jakákoliv konkurence co jsem zkoušel, navíc je zcela zdarma.

FoxitReader – náhrada Adobe Acrobat readeru – free, méně náročná, nesrovnatelně rychlejší.

Víc mě zatím nenapadlo, ale budu průběžně doplňovat.