Přejít na obsah

J0hn R.

Software, foto, filmy, společnost, turistika

Archiv

Šťítky: gimp

V dnešní části vytvořím pozadí pro hlavní text, se vzhledem starého papíru, které bude moci být použito na libovolnou délku stránky bez známek přechodů.
Mám obrázek ze kterého budu vycházet:

Je jasné, že horní část s otisklou sponkou je nepoužitelná, neboť tvoří příliš výrazný prvek. Také pokud chceme zachovat otvory na levé straně je třeba počítat s tím, aby vzdálenosti mezi nimi měli přibližně stejnou vzdálenost. Dalším faktorem je, aby na hranách části kterou vybereme nebyly příliš výrazné prvky. V tomto případě nám to skoro jasně určilo jakou část pomocí nástroje „Ořez“ vybereme:

Teď následuje klíčový prvek kterým si usnadníme práci. V menu Vrstva – Transformovat – Posun, vrstvu posuneme, abychom měli na okrajích zajištěnu návaznost a problematická část se nám dostala do středu obrázku, kde se se ní bude mnohem snadněji pracovat. Ovládací prvek obsahuje i tlačítko které nám posune vrstvu přesně o polovinu. Protože nám jde jen o vertikální návaznost vyplníme posun X nulový:

Teď zkopírujeme spodní část a vložíme ji jako novou vrstvu. Pomocí nástroje „Perspektiva“ ji upravíme tak aby hrany papíru na sebe navazovali

Sloučíme vrstvy a budeme pracovat na „zneviditelnění“ přechodu který zde vznikl. Na každou část se hodí jiný nástroj. Na nevýrazná místa se hodí nástroj „Léčení“ v některých partiích uplatníme nástroj „Rozmazání“ a v okrajových oblastech nástroj „Klonování“

Ještě můžeme pomocí „Klonování“ posunout otvory po děrovačce blíže k okraji. Již po pár minutách dostáváme výsledek který jsme požadovali. Obrázek, který pokud použijeme jako pozadí bude na sebe vertikálně navazovat bez znatelných přechodů.

A takto vypadá výsledek: http://j0hn.hys.cz/wp-content/uploads/tutorialweb/tutorial-web-5.htm. (Tu reklamu poskytovatele webhostingu tam prosím zase ignorujte)

Z minulých dílů (1., 2., 3.) máme připravenu strukturu stránky a můžete mi začít hrát se vzhledem. Profesionální webový grafik by asi řekl, že vzhledem tvorba stránek začíná. V Photoshopu nebo Inkscape, že připravíme celkový vzhled a na ten pak napasujme kód stránky. Já ale nejsem webdesignér ani neovládám html, php, css, javascript apod. Takže postupuji způsobem který zvládnu.

Úvodem bych chtěl provést drobnou úpravu. V minulých dílech jsem hlavičku (logo) stránky umístil v kódu dovnitř divu „obal“. To teď napravím protože k tomu není důvod a bránilo by mě to v dalších úpravách co jsem chtěl v budoucnu provádět. Takže v html umístíme vše co se týká divu „hlavička“ před začátek divu „obal“. Z toho důvodu pak musíme upravit ve stylech její umístění přidáním do její deklarace

	margin: 0 auto 0 auto; /*Odsazení - zhora 0, z prava automaticky, zdola 0, zleva automaticky (zprava a zleva automaticky mi stránku vystředí) */

A teď již k další tvorbě.

Pozadí hlavičky

V Gimpu si tedy začnu připravovat pozadí pro hlavičku. pokračovat ve čtení …

Opera – tento internetový prohlížeč používám už 10let, takže pokud musím pracovat s nějakým jiným prohlížečem tak u toho dost trpím. Bohužel je to jedna z aplikací co není ve zdrojích Ubuntu. Nicméně stačí ze stránek Opery (http://www.opera.com/download/) stáhnout instalační balíček a ten otevřít (spustit) v Centru softwaru. Pokud by byl problém stačí spustit Terminál a napsat: sudo dpkg -i /adresakdemátebalíčekuložený/jmenobalíčku.deb
Nainstalováním se Vám zároveň do zdrojů softwaru přidal i zdroj Opery, takže další aktualizace již probíhají automaticky.
Používám službu Opera link, takže synchronizace záložek, poznámek, osobní lišty, atd. je automatická, stačí se přihlásit. Dále doinstalovávám Rozšíření (Extension) „SaveFrom.net helper“, „Opera AdBlock“ a „Download Media Bar“ (škoda, že nejdou také synchronizovat přes Opera link).

Ještě v Opeře zkontroluji zda je funkční Flash (podrobnosti o něm zjistíte zadáním opera:plugins do adresního řádku). Jestli jste při instalaci Xubuntu zadali i instalaci nesvobodného softwaru, měl by Flash fungovat. Pokud se Vám stává, že při spuštění flash videí ve více listech se Vám po zavření jednoho ostatní zaseknou (zůstane tam jen bílý obdélník) doporučuji klinout pravým na video, dát nastavení a zrušit Hardwarovou akceleraci, mělo by to pomoci (tohle to dělá i pod Windows XP a žádný vliv na výkon jsem nepozoroval).

V Nastavení na kartě Pokročilé volby v části Programy přidávám protokol Apt (jako protokol uveďte apt a nastavte Otevřít jinou aplikací na apturl). „AptURL neboli protokol Apt je zajímavá možnost jak instalovat software přímo z webového prohlížeče. Pro instalaci stačí kliknout na speciální odkaz apt://nazev_baliku – prohlížeč pak předá požadavek správci balíků a ten vybraný balík nabídne k instalaci.“ (citace z (http://wiki.ubuntu.cz) )

 

Krusader (apt://krusader) – jde o dvoupanelového správce souborů ve stylu Total Commanderu (jeho kvalit bohužel nedosahuje, ale velmi se jim přibližuje). Primárně je určen pro prostředí KDE, takže si k sobě potřebuje dotáhnout dost KDE knihoven, nicméně pokud se dobře nastaví, pokračovat ve čtení …

Operační systém:

Windows XP (SP3) – někdy v daleké budoucnosti asi přejdu na 64bitový Windows 7

Ubuntu – chvíli jsem koketoval s Linuxem, fungovalo v něm vše co ve Windows kromě her, nicméně nějak nebyl důvod ho používat, takže ho mám jen jako alternativu kdyby se ve Widlích něco pos**lo.

Ochrana PC:

Comodo internet security – free software, kombinace firewallu a antiviru – antivir průměrné kvality, ale firewall je dlohodobě vyhodnocovám v různých testech jako jeden z nejlepších, jen si to chce dát trochu práce ho nastavit k obrazu svému.

Internetový prohlížeč:

Opera – používám ji už asi 6 let a zatím jsem neměl důvod přecházet na něco jiného. Je rychlá spolehlivá, obsahuje Turbo (pro pomalé připojení k internetu), Unite (ideální způsob sdílení souborů),  a spoustu dalších vychytávek které ostatní prohlížeče jen kopírují.

Multimédia:

FFDshow + Matroska splitter – náhrada kodek packů co vám jen zasviní systém a tlučou se navzájem.

MPC Homecinema – jednoduchý, rychlý, nenáročný, free program pro přehrávání videa.

VLC Player – pokud mi video nespustí MPC tak tohle zaručeně ano.

Gimp – free, multiplatformový grafický rastrový editor. Používám ho k nejrůznějším úpravám fotek.

Ostatní:

7zip – asi nejlepší komprimační program, umí vše co ostatní, ale dělá to lépe, rychleji, a s menšími nároky než jakákoliv konkurence co jsem zkoušel, navíc je zcela zdarma.

FoxitReader – náhrada Adobe Acrobat readeru – free, méně náročná, nesrovnatelně rychlejší.

Víc mě zatím nenapadlo, ale budu průběžně doplňovat.

Rád cestuji, ale bohužel nemám vždy štěstí na počasí, když pak procházím fotografie co jsem nafotil na svůj stařičký kompakt Nikon Coolpix 3100, tak jsou nevýrazné, bez jasných barev. Proto jsem hledal na internetu návody jak fotografii zlepšit. A kdo hledá najde. Na úpravu fotek používám portable verzi Gimpu 2.6.7. pokračovat ve čtení …