Opera – tento internetový prohlížeč používám už 10let, takže pokud musím pracovat s nějakým jiným prohlížečem tak u toho dost trpím. Bohužel je to jedna z aplikací co není ve zdrojích Ubuntu. Nicméně stačí ze stránek Opery (http://www.opera.com/download/) stáhnout instalační balíček a ten otevřít (spustit) v Centru softwaru. Pokud by byl problém stačí spustit Terminál a napsat: sudo dpkg -i /adresakdemátebalíčekuložený/jmenobalíčku.deb
Nainstalováním se Vám zároveň do zdrojů softwaru přidal i zdroj Opery, takže další aktualizace již probíhají automaticky.
Používám službu Opera link, takže synchronizace záložek, poznámek, osobní lišty, atd. je automatická, stačí se přihlásit. Dále doinstalovávám Rozšíření (Extension) „SaveFrom.net helper“, „Opera AdBlock“ a „Download Media Bar“ (škoda, že nejdou také synchronizovat přes Opera link).

Ještě v Opeře zkontroluji zda je funkční Flash (podrobnosti o něm zjistíte zadáním opera:plugins do adresního řádku). Jestli jste při instalaci Xubuntu zadali i instalaci nesvobodného softwaru, měl by Flash fungovat. Pokud se Vám stává, že při spuštění flash videí ve více listech se Vám po zavření jednoho ostatní zaseknou (zůstane tam jen bílý obdélník) doporučuji klinout pravým na video, dát nastavení a zrušit Hardwarovou akceleraci, mělo by to pomoci (tohle to dělá i pod Windows XP a žádný vliv na výkon jsem nepozoroval).

V Nastavení na kartě Pokročilé volby v části Programy přidávám protokol Apt (jako protokol uveďte apt a nastavte Otevřít jinou aplikací na apturl). „AptURL neboli protokol Apt je zajímavá možnost jak instalovat software přímo z webového prohlížeče. Pro instalaci stačí kliknout na speciální odkaz apt://nazev_baliku – prohlížeč pak předá požadavek správci balíků a ten vybraný balík nabídne k instalaci.“ (citace z (http://wiki.ubuntu.cz) )

 

Krusader (apt://krusader) – jde o dvoupanelového správce souborů ve stylu Total Commanderu (jeho kvalit bohužel nedosahuje, ale velmi se jim přibližuje). Primárně je určen pro prostředí KDE, takže si k sobě potřebuje dotáhnout dost KDE knihoven, nicméně pokud se dobře nastaví, tak se mu žádný jiný linuxový správce souborů nevyrovná, takže pro mne nutná volba. Je součástí oficiálních zdrojů a jeho instalace přes Centrum softwaru je tedy bezproblémová.

Umožňuje spuštění i v Root režimu (tedy v režimu kde můžete upravovat vše). Z teminálu lze spustit zadáním: gksudo krusader. Pokud by jste ho chtěli spouštět přímo z menu již spuštěného Krusadera, musíte si doinstalovat kdesu (je v Ubuntu zdrojích, takže bez problémů – (apt://kdesudo)) a v nastavení závislostí zadat cestu /usr/bin/kdesudo.

Pro zprovoznění velmi praktické pomůcky „Otevřít terminál zde“ je potřeba v Nastavení – Konfigurovat Krusader -Obecné zadat do řádku Terminál: exo-open –launch TerminalEmulator.
Dále v Nastavení doporučuji zrušit „Ukazovat úvodní obrazovku“ a naopak povolit „Automatické připojování souborových systémů“ – u mě došlo ke značnému zrychlení spouštění.

Nastavení si Krusader ukládá do: /home/vašejméno/.kde/share/config. Případně nastavení z Root módu do: /root/.kde/share/config (takže pokud ho chcete mít stejné tak stačí zkopírovat)

Pokud si rádi hrajete s barevným nastavením (já například preferuji tmavě modré pozadí a světle modré písmo jako jsem byl zvyklý ještě z M602 a Volkov Commanderu) dává Vám Krusader poměrně hodně možností. Výsledek si můžete exportovat a pak snadno importovat i na jiných počítačích.

 

JDownloader – umožňuje vícevláknové stahování, plánování stahování, podporuje běžné i prémiové stahování z celé řady upload serverů včetně českých. U některých upload serverů dokáže automaticky vyplňovat některé CAPTCHA kódy, nebo umožňuje stahování více souborů najednou i bez premium účtu. Dokáže analyzovat stránky a zautomatizovat stahování flash videí atd. Jde o v Javě napsaný program, z čehož plynou jeho výhody (multiplatformnost) i nevýhody (pomalé spouštění). Pro jeho spuštění je tedy nutné mít nainstalovanou Javu. Pokud jste při instalaci Xubuntu zadali i instalaci nesvobodného softwaru měla by být již nainstalována. Na stránkách programu (http://jdownloader.org/download/index) nabízejí ke stažení přímo variantu pro Ubuntu, já se však snažím plně využít multiplatformnosti, takže stahuji verzi MultiOS zip. Tu stačí rozbalit do libovolného adresáře (já ji mám na disku přístupném i z Windows, takže pro oba OS mám jen jednu verzi). Pro spuštění ve Windows jsou připravené přímo exe soubory, pro spuštění v Linuxu si na plochu umístíme spouštěč do kterého zadáme: java -jar „/adresakamjsteprogramrozbalili/JDownloader/JDownloader.jar“ Ikonu nalezneme v /adresakamjsteprogramrozbalili/JDownloader/jd/img/logo/.

 

Ubuntu Tweak (http://ubuntu-tweak.com/) je další z aplikací co není v oficiálních zdrojích, ale ze stránek výrobce lze jednoduše stáhnout a nainstalovat deb balíček. Slouží k nastavení vlastností které jsou normálně v Ubuntu skryty. V případě Xubuntu však zůstane většina jeho vlastností nevyužita. Používám ho jen jako čistič systému (např. od starých jader linuxu).

 

Bleachbit – podobnou funkci jako Ubuntu tweak zastává i Bleachbit (apt://bleachbit). Je v oficiálních zdrojích a na rozdíl od Ubuntu tweak jde o plnohodnotný čistič (obdoba CCleaner z Windows). Umí odstraňovat: dočasné soubory, nepotřebné lokalizace, cache se staženými softwarovými balíky, systémové záznamy a záznamy různých programů, cache náhledů souborů, historie, cache, cookies webových prohlížečů, atd.

 

XnView Multiplatform – XnView patří mezi nejvíce využívané programy pro snadné prohlížení, správu a hromadnou úpravu fotek (na platformě Windows). Jeho tvůrci již pracují na verzi která je multiplatformní (Windows, Linux, MacOS). Tato varianta je zatím ve fázi beta, ale už teď podle mého názoru předčí řadu nativních linuxových aplikací stejného zaměření. Ze stránek výrobce si můžete stáhnout zatím poslední verzi (v době psaní tohoto článku) XnViewMP beta v0.39 (http://www.xnview.com/en/index.html). Jehož instalace podle návodu je na (X)ubuntu naprosto bezproblémová. V podstatě jde o aplikaci bez nutnosti instalace. Stačí ji rozbalit na disk, v souboru XnView.desktop zadat upravit řádek Exec=/adresakamjsteprogramrozbalili/xnview.sh a Icon=/adresakamjsteprogramrozbalili/xnview.pngdo. Potom již soubor zkopírovat do: /usr/share/applications (nutno mít tam přístup takže např. za pomoci Root modu z Krusadera, nebo jednoduše pomocí Terminálu zadáním: sudo cp XnView.desktop /usr/share/applications) a je hotovo – bude automaticky přidán v menu.

 

VLC player  – proč se tento geniální, multiplatformní (Microsoft Windows, Linux, Syllable, BeOS, Mac OS X, BSD, Solaris a Pocket PC), multimediální přehrávač neinstaluje do všech distribucí všech operačních systémů automaticky nevím. Já ho však doinstalovávám vždy. Naštěstí je součástí  Ubuntu zdrojů (apt://vlc), takže instalace bez problémů. Umí skoro vše a přehraje také vše. S čím si neporadí VLC tak to už asi nepřehrajete nikde. Dále umožňuje přehrávat streamované video. Dokonce umožňuje vytvoření steam serveru v unicast, multicast, IPv4 nebo IPv6.

 

Smplayer (apt://smplayer) mi přijde jako takový linuxový protějšek pro „Media Player Classic – Home Cinema“ z Windows. Jednoduchý, rychlý, bezproblémový.

Používám oba programy a na rozdíl od multimediálních přehrávačů co jsou součástí distribuce si je nemohu vynachválit (Je to asi jako ve Windows s jeho Windows media playerem). Přehrávače co se nainstalovali automaticky doporučuji odinstalovat (stalo se mi, že když jsem je omylem spustil tak mi rozhodili barvy u všech dalších přehrávaných videí a pomohl až restart).

 

Gimp – poloprofesionální, multiplatformní, bitmapový grafický editor. Pokud nejste profesionální grafik nebo něco podobného tak Vám Gimp bez problémů stačí. Do Xubuntu se nainstaluje automaticky včetně nejpoužívanějších skriptů a pluginů (apt://gimp-data-extras, apt://gimp-gmic, apt://gimp-plugin-registry, apt://gvfs-backends). Pokud vlastníte fotoaparát umožňující fotit do formátu RAW, doporučuji doinstalovat si plugin UFRAW (apt://gimp-ufraw).

 

LinuxDC++ (apt://linuxdcpp) je obdobou DC++ pro Windows a je třeba ho doinstalovat (je součástí ubuntu zdrojů). Snad jen upozornění pokud to nevíte: Data stahovaná jakýmkoliv bittorent nebo direct connect klientem zároveň sdílíte (distribuujete) a distribuce jakéhokoliv díla ke kterému nemáte autorská práva je u nás nelegální!

Doporučte tento článek ostatním
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Bookmarky.cz
  • Live
  • Jagg
  • Linkuj
  • Mediablog
  • Topodkazy
  • Topčlánky
  • Vybrali.sme